A festmény illata, a kép hangjai | Szaglás kép
A festmény illata, a kép hangjai | Szaglás kép

A festmény illata, a kép hangjai | Szaglás

Érzékek útján a művészethez, hat kapun át. Művészeti előadássorozat és kreatív alkotóműhely a 60+ korosztály számára.

SZAGLÁS

A képzőművészet alapvetően a vizuális érzékelésre támaszkodik, hiszen a festészet, a szobrászat, a grafika az öt érzék közül a látást állítja a befogadás középpontjába. Ugyanakkor a művészek keresik azokat a lehetőségeket, amelyekkel az érzékelés teljességét képesek megidézni. Azt gondolhatjuk, hogy a legnehezebb dolga akkor adódik egy festőnek, ha az öt érzék közül a szaglást szeretné a vásznán átélhetővé tenni. A szaglás a képzőművészetben először allegorikus és szimbolikus formában volt jelen, majd a modern és kortárs művekben már önálló médiumként jelent meg. 

A 17. században egy virágcsokrot ábrázoló festményen az illatok felidézése mellett a virágszimbólumok meséltek életről, földi gyönyörökről és az elmúlásról. A későbbi korok művészei szintén kiaknázták a szaglásnak azt a jól ismert lehetőségét, mely az emlékeinkben és élményeinkben rejlő üzenetekre fókuszáltak, ezáltal jutva közelebb a lét és a tudat mélyebb kérdéseihez. Ezen a programon a szaglással mint a múltat a jelennel összekötő híddal ismerkedünk meg. A 17. századi virágcsendéletek mellett Lawrence Alma Tadema, Marcel Duchamp és Sissel Tolaas műveivel megismerkedve felbukkan majd Coco Chanel is, aki a divaton keresztül tette teljessé az érzékelést. A program célja, hogy a műalkotások segítségével igazoljuk a mondást, mely szerint: Jobban a mélyére látsz a dolgoknak, ha megérzed az illatokat!

LÁTOGATÓI INFORMÁCIÓK

Időpont: október 30. 10:00–12:00

Program díja:

  • alkalmi jegy: 3 000 Ft/alkalom
  • 3 alkalmas bérlet: 8 000 Ft/ 3 alkalom - november 20-ig! 

Időtartam: A program két részből áll, a 45-60 perces veteített előadást egy 60 perces alkotó workshop követ. Az alkalmakat Kokas Nikolett művészettörténész vezeti. 

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy az eseményen fotók és videók készülhetnek! A jegy megvásárlásával elfogadja az intézmény látogatói szabályzatát. A programváltozás jogát fenntartjuk!

A FESTMÉNY ILLATA, A KÉP HANGJAI PROGRAMSOROZAT

A Millennium Háza legújabb, hat alkalomból álló interaktív programsorozata a 60 év feletti korosztályt hívja egy különleges művészeti utazásra. Minden egyes alkalom egy-egy érzékszerv köré épül, és izgalmas felfedezésre hív a festészet, a zene, a szobrászat, a gasztronómia, a textilművészet és interaktív alkotások segítségével. A programsorozat célja, hogy átélhetővé tegye a műalkotásokat.

A közös élmények, interaktív előadások és alkotó foglalkozások során nemcsak nézői, hanem aktív részesei lehetünk a művészetnek. Ez a sorozat mindenkihez szól, aki szeretne új nézőpontból rácsodálkozni egy-egy művészeti alkotás szépségére, és újabb értékeket felfedezni a művészet – vagy akár a saját belső – világában. A hat eseményből álló alkalom során választ kapunk arra, hogyan lehet az érzékeinken keresztül közelebb kerülni a művészethez. Várjuk szeretettel a 60+ korosztályt erre az izgalmas felfedezőútra!

A SOROZAT ALKALMAI: 

  • okt. 16: Bevezetés
  • okt. 30. Szaglás
  • nov. 6. Ízlelés
  • nov. 20. Látás 
  • dec. 11. Tapintás 
  • jan. 8. Hallás